odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Francja obniży wiek emerytalny?

Francja obniży wiek emerytalny?

Obniżanie wieku emerytalnego we Francji? fot.:flickr.com
dodano 24 Maja 2012


Po wyborze na prezydenta Francji F. Hollande’a, rząd chce obniżyć z powrotem wiek emerytalny do 60 lat dla niektórych pracowników.

Podniesienie wieku emerytalnego było priorytetem  poprzedniego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, obecny prezydent Hollande, w pierwszym etapie swojej kadencji również chce zmian w systemie emerytalnym Francji. Reforma ma dotyczyć 100 tys. pracowników i ma zostać przyjęta już w ciągu trzech tygodni na mocy dekretu.

Zgodnie ze zmianami, osoby, które pracę zaczęły w wieku 18 lub 19 lat będą miały prawo przechodzenia na emeryturę już w wieku 60 lat, pod warunkiem, że ich okres składkowy wyniesie co najmniej 41,5 roku (wliczane będą okresy chorobowe, bezrobocia czy niezdolności do pracy).

29 maja br. premier ma natomiast przyjąć u siebie osobno przedstawiciela każdej organizacji związkowej oraz pracodawców, by zachować atmosferę poszanowania dialogu społecznego. Specjaliści przekonują, że Francja nie ma środków na wprowadzenie projektu socjalistów, który by mógł zostać wcielony potrzebuje większości głosów w Zgromadzeniu Narodowym.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny emerytura we Francji francuska emerytura obniżanie wieku emerytalnego

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły