odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Dłuższy wiek emerytalny rolników

Dłuższy wiek emerytalny rolników

Wydłużanie wieku emerytalnego rolników fot. flickr.com
dodano 21 Maja 2012


Powszechny wiek emerytalny zostaje wydłużony również dla przedstawicieli niektórych grup zawodowych, m.in. rolników.

Dłużej na swoją emeryturę będą musieli pracować rolnicy, wiek emerytalny zostanie podniesiony tak jak przypadku powszechnych emerytur, czyli do 67. roku życia. Sposób opłacania składek rolników nie ulegnie zmianie. Ich wysokość w dalszym ciągu będzie znacznie mniejsza niż w przypadku zwykłego pracownika.

Tak jak w przypadku powszechnej emerytury będzie można skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Kobiety, które urodziły się przed 31 grudnia 1952 roku przechodzą na emeryturę po osiągnięciu 60. roku życia. Jeśli kobieta urodziła się później, będzie musiała pracować miesiąc dłużej. To efekt wydłużania wieku emerytalnego, co trzy miesiące będzie on wydłużany o jeden miesiąc. Do 67. roku życia będą musiały pracować kobiety urodzone po 30 września 1973 roku.

Dłuższa emerytura mężczyzn – rolników

Wydłużanie wieku emerytalnego podobnie ma się w przypadku mężczyzn. Obecnie wiek przechodzenia na emeryturę w ich przypadku wynosi 65 lat, jeszcze w tym wieku mogą przejść na emeryturę mężczyźni urodzeni do 31 grudnia 1947 roku. Osoby urodzone kwartał później przejdą na emeryturę już miesiąc później. Świadczenie emerytalne w wieku 67 lat będą pobierać rolnicy, którzy urodzili się po 30 września 1953roku. Osoby, które mają dziś 58 lat muszą pracować dłużej 9 miesięcy.

Dłuższy wiek emerytalny rolników bez zmian w systemie

Średnia emerytura z ZUS wynosi obecnie 1 600 zł brutto, w przypadku emerytur rolników wypłacanych z KRUS ta kwota jest zdecydowanie mniejsza, bo wynosi ok. 830 zł miesięcznie. W dniu dzisiejszym emerytury z KRUS otrzymuje 1,08 mln osób, natomiast renty ok. 270 tys. Niestety wydłużanie wieku emerytalnego może przyczynić się do wzrostu liczby rolników przechodzących na rentę, co wpłynie negatywnie na emerytury.

Składka opłacana przez rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne o powierzchni do 50 ha wynosi ok. 350 zł na kwartał. Natomiast państwo dopłaca do emerytur i rent rolników blisko 15 mld zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny rolników emerytury rolników emerytura rolników wiek emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły