odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Coraz więcej zagranicznych emerytur

Coraz więcej zagranicznych emerytur

ZUS wypłaca aż 60 tys. emerytur dla Polaków za granicą. fot.: sxc.hu
dodano 15 Listopada 2010


Coraz więcej osób korzysta z międzynarodowych porozumień, dotyczących wypłaty emerytur. ZUS uruchomił specjalną stronę internetową, pozwalającą zaznajomić się z zasadami uzyskania świadczenia.

 

W sumie obecnie wypłacanych jest 60 tys. tego rodzaju emerytur. Najwięcej świadczeń trafia do Polaków, mieszkających we Francji i Niemczech. Najmniej – w USA i Kanadzie, co wynika z tego, że porozumienie ze Stanami podpisane zostało stosunkowo niedawno, bo 1 marca 2009, a z Kanadą 1 października 2009 roku. Z szacunków zainteresowanych stron wynika, że międzynarodowa emerytura Polaków, mieszkających za oceanem obejmie ok. 85 tys. osób.

 

Przed wejściem w życie stosownych przepisów nie było możliwe doliczenie do stażu pracy lat przepracowanych za granicą. Teraz można to zrobić, ale – jak podkreślają eksperci z ZUS – największe korzyści odniosą urodzeni przed rokiem 1949 i uprawnieni do wcześniejszych emerytur, obliczanych na starych zasadach.

 

Ubezpieczeni, których po reformie objął nowy system, niekoniecznie zyskają. Wysokość ich świadczenia uzależniona jest bowiem nie od stażu pracy, ale od wysokości kapitału zgromadzonego w ZUS i OFE. Jeżeli jednak okaże się, że uzyskania emerytury za granicą potrzebny będzie im określony staż pracy, wówczas bez problemu uznane zostaną lata przepracowane w Polsce.

 

Jak podkreśla ZUS zawsze można wystąpić o wyliczenie świadczenia z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą. Zakład pomoże wybrać opcję najkorzystniejszą dla ubezpieczonego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły