odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Ciąg dalszy reformy emerytur mundurowych po kampanii wyborczej

Ciąg dalszy reformy emerytur mundurowych po kampanii wyborczej

Reforma emerytur mundurowych po wyborach fot.: flickr.com
dodano 31 Sierpnia 2011


Rozmowy na temat reformy emerytur mundurowych zostały przerwane na czas kampanii wyborczej. Uznano, że nie mogą być one prowadzone pod presją wydarzeń politycznych.

Do zakończenia rozmów nad reformą emerytur mundurowych zostało jedynie dopracowanie szczegółów. W skład zespołu zajmującego się reformą emerytalną, pod przewodnictwem Michała Boniego wchodzą przedstawiciele MSWiA, MON oraz Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa).

Główne postanowienia reformy emerytur mundurowych:

  1. Nowy system emerytur mundurowych będzie obejmować nowo wstępujących do służby,
  2. Obecni funkcjonariusze będą mieli możliwość wyboru między starym a nowym systemem emerytalnym,
  3. Warunkiem przejścia na emeryturę mundurową będzie przepracowanie co najmniej 25 lat, nie tak jak obecnie po 15 latach służby.

Kwestia ustalenia wieku przechodzenia na emeryturę mundurową wciąż jest do ustalenia w dalszych negocjacjach po wyborach. Wstępne propozycje odnośnie wieku emerytalnego to: po przepracowaniu 25 lat – ukończeniu 55 roku życia. Związkowcy jednak nie chcą zaakceptować takiej propozycji, mogą zgodzić się na 25 lat służby i przechodzenie na emeryturę po ukończeniu 50 roku życia.

Dodatkowo związkowcy chcą, by podstawa wymiaru emerytury mundurowej wynosiła co najmniej 60% ostatniej wypłaty i za każdy kolejny rok służby wzrastała o 3%, do osiągnięcia 85%.

Obecnie wypłacanie emerytur mundurowych jest uzależnione od wysokości ostatniej pensji, dodatków oraz nagród rocznych, po 15 latach służby emerytura wynosi 40% ostatniej wypłaty, i w każdym kolejnym roku służby wzrasta o 2,6%, może osiągnąć maksymalnie 75% pensji.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury mundurowe emerytura mundurowa reforma emerytur mundurowych

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły