odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > pytania
Ikona użytkownika

Przelicznik przy obliczaniu kapitału początkowego.

Czy przy obliczaniu kapitału początkowego w ZUS potrzebnego do wyliczenia wysokości emerytury pomostowej maszynisty PKP , który przeszedł na emeryturę pomostową ze względu na stan zdrowia ZUS powinien uwzględnić przelicznik 14 miesięcy za każdy rok pracy na pojeździe trakcyjnym (konkretnie przy obliczaniu współczynika ,,p" gdzie uwzględnia się staż ubezpieczeniowy)? Według mnie staż ubezpieczeniowy to okresy składkowe i nieskładkowe; okresy składkowe to m.in. okresy zatrudnienia; zgodnie z art.43 ust.2 ustawy emerytalnej za każdy rok zatrudnienia na pojeździe trakcyjnym liczy się 14 miesięcy więc sztaż ubezpieczeniowy powinien być zwiększony uwzględniając właśnie ten przelicznik. Czy moja logika jest w tym przypadku prawidłowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam m-staEU11.

Ikona użytkownika

Ala

Staż ubezpieczeniowy obejmuje udowodnione na dzień  31 grudnia 1998 r. okres składkowy i nieskładkowy - przyjmuje się również z zaokrągleniem do pełnych lat, np. 31 lat i 3 miesiące uwzględnia się jako 31 lat. Jeżeli przy danym zawodzie jest ustawowo określony przelicznik to powinien on być uwzględniony. Szczegółowy opis znajduje się na stronie http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=2878

Podstawa obliczania emerytury pomostowej jest sumą wartości uzbieranych składek po styczniu 1999 roku oraz wartość kapitału początkowego uzbieranego w okresie pracy przed 1.01.1999r. Składki i kapitał początkowy są waloryzowane.

Decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej wydaje oddział ZUS lub inspektorat ZUS, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Tam też możemy odwoływać się od decyzji.

0

Aby odpowiadać na pytania musisz być specjalistą.