odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Zasady funkcjonowania OFE > Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

dodano 22 Czerwca 2010


Pracując i przekazując do ZUS składki akumulujemy środki, z których korzystać będziemy po osiągnięciu wieku emerytalnego i przejściu na emeryturę. Każdy jednak zastanawia się, co dzieje się z tymi oszczędnościami, jeśli nastąpi przedwczesny zgon? Czyją własnością są gromadzone przez nas pieniądze?

dziedziczenie środków zgromadzonych w OFENa etapie oszczędzania naszym kapitałem zarządzają OFE. Natomiast w momencie, gdy zaczniemy pobierać świadczenie emerytalne nasze środki pozostaną w dyspozycji zakładu emerytalnego. Środki, które gromadzimy na OFE podlegają dziedziczeniu, choć nie można nimi swobodnie dysponować, wypłacając gotówkę, przeznaczając na cel inny niż wykupienie emerytury czy też traktując jako zabezpieczenie finansowe.

Podpisując z funduszem umowę o dysponowanie naszymi pieniędzmi przeznaczonymi na przyszłą emeryturę mamy możliwość uposażyć na wypadek naszej śmierci określoną osobę, na rzecz której dokonana może zostać wypłata kapitału. Jeśli nie wskażemy takiej osoby roszczenie o wypłatę nabywają spadkobiercy.

Jeśli jednak już pobieramy świadczenie emerytalne środki nie podlegają dziedziczeniu, ponieważ za nie wykupiona została w zakładzie emerytalnym dożywotnia emerytura. Jest to produkt ubezpieczeniowy, a więc instytucja, która go oferuje przejmuje na siebie w jego ramach ryzyko długowieczności.

A więc świadczenie emerytalne na naszą rzecz wypłacane będzie nawet jeśli przekroczymy przeciętną długość życia, jaką przyjmuje się dla ustalenia wartości świadczenia. Nasze środki, dotąd pozostające w dyspozycji OFE zasilają rezerwy instytucji ubezpieczeniowej i tracą tym samym dotychczasową indywidualizację.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 29/10/2012 przez gosc (QiyxfHCrbckZwPso)

    Hey there! Fascinating posting! I am just a usual westibe visitor (more like addict ) of the westibe though I had a query. I'm just certainly not totally sure if it is the right web site to ask, but there are no spam comments. I get comments very often. Could you help me? Thanks!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej