odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Wybor OFE > Sam dokonaj analizy wyników OFE

Sam dokonaj analizy wyników OFE

Losowanie do OFE już 31 stycznia. Wraz z MultiOFE radzimy, jak wybrać fundusz. fot.: sxc.hu
dodano 16 Grudnia 2010


Po pierwsze: DANE

Jeżeli jest coś, na co NIE NALEŻY zwracać uwagi, to są to na pierwszym miejscu "obiegowe opinie". Nie zwracaj uwagi na "słyszałem że jest dobry", "podobno ma być przejęty" i tego typu zdania. Opieraj się wyłącznie na ŚCISŁYCH danych, pochodzących z rzetelnego źródła. Dobrą podstawą do przyjrzenia się funduszom emerytalnym są rankingi KNF oraz zestawienia z fachowej pracy i portali analitycznych.

Po drugie: dane aktualne, kompleksowe i rzetelne

Oficjalny ranking KNF ma jedną podstawową wadę: prezentuje kondycję funduszu tylko w jednym okresie czasowym, bez podania poziomu ryzyka oraz wahań opłacalności inwestycji. Jeśli trudność sprawia Ci obliczenie oparte na kilku rankingach KNF, źródło to niestety nie będzie zbyt pomocne.

Rankingi prezentowane na niektórych portalach często nie mają podanej daty, dane bywają sprzed wielu miesięcy lub też metoda obliczeń nie jest do końca jasna. Często zdarzają się zestawienia pokazujące kompletnie nieistotne kryteria jak np. liczba członków funduszu. Pamiętaj: nie zapisujesz się do serwisu społecznościowego, wybierasz inwestora, nie ma znaczenia ile osób poza Tobą obsługuje OFE!

Najlepszy jest ranking, który pokazuje dane aktualne (sprzed miesiąca, najdalej pół roku), kompleksowe (jedno kryterium związane z ryzykiem, co najmniej 3 kryteria dotyczące zysków w różnym okresie, w tym co najmniej jedno dotyczące okresu powyżej 2 lat, oraz co najmniej jedno dotyczące okresu poniżej 2 lat) i rzetelne (z podaniem źródeł oraz metody obliczania).

Informacje "poboczne" takie jak wielkość aktywów, opinie znajomych czy internautów o poziomie obsługi albo marka akcjonariuszy należy traktować pomocniczo, w żadnym wypadku nie powinny być podstawowym kryterium oceny.

Po trzecie: NIE MA NAJLEPSZEGO
Sprawdzasz zestawienia i widzisz: w jednym OFE X jest na pierwszym miejscu, w drugim na piątym a w kolejnym poniżej połowy. To który OFE jest najlepszy? Czy zestawienia są sprzeczne?

Nie, nie muszą być sprzeczne. Biorą pod uwagę różne kryteria. Jeśli rankingi, które czytasz, spełniają w/w zasady, należy wszystkie wziąść pod uwagę. Pamiętając przy tym że NIE MA NAJLEPSZEGO OFE. Są natomiast dobre fundusze, które inwestują lepiej od konkurencji.

Nie patrz zatem na pierwsze miejsca. Bierz pod uwagę "górę" i "dół" zestawień. Dobry fundusz to taki, który bardzo często pojawia się w pierwszej piątce wszystkich wybranych przez Ciebie rankingów, a bardzo rzadko lub w ogóle nie zobaczysz go w dolnej połowie.

Po czwarte: opłaty się liczyły.... kiedyś
Przed 2004 rokiem opłaty w OFE były najbardziej zróżnicowane (od 3 do 10% prowizji od składki). Po tym roku wprowadzone zostały pierwsze limity ustawowe, i różnice między pobieraną prowizją mocno się zmniejszyły, choć niekiedy nadal były niemałe.

Od stycznia 2010 roku zmienna ta przestała mieć w ogóle znaczenie, wszystkie fundusze pobierają niemal identyczną prowizję (różnica sięga zaledwie 0.5%!).

Po piąte: ostrożnie z mitami
"Niedługo zbankrutuje", "ma drogą jednostkę rozrachunkową", "ma dużo obligacji i będzie problem z ich sprzedażą": to wszystko MITY!

Fundusz NIE MOŻE zbankrutować (ma 3 poziomy gwarancji, w tym gwarancje państwowe), przejęcie przez inne PTE nie powoduje żadnych strat ze strony klientów (środki zostają zachowane w całości; ponadto po przejęciu można bezpłatnie zmienić OFE), cena jednostki OFE nie ma najmniejszego znaczenia (to nie są akcje udziałowe! to jedynie przelicznik!), ilość obligacji w portfelu nie zwiększa ryzyka ich wykupu (obligacje są instrumentem którym można handlować, są długiem państwa a nie np.ZUS).

Każdą informację SPRAWDZAJ: nie tylko pod kątem jej prawdziwości ale i istotności. O ile informacja o bankructwach są wyssane z palca, o tyle cena jednostki może być podana rzetelnie, ale nie ma żadnego znaczenia.

Podsumowanie
Podstawowym zadaniem funduszu emerytalnego jest gromadzenie i pomnażanie środków swoich członków. Nie jest rzeczą prostą samodzielna ocena kondycji poszczególnych OFE, Szukajmy w prasie czy w internecie wyników badań przeprowadzanych przez niezależnych ekspertów. Niełatwo wybrać samodzielnie, ale z zachowaniem wyżej podanych zasad będzie to dobry wybór.

I pamiętaj: OFE, który jest dobry teraz, może w przyszłości zmniejszyć swoją efektywność. Wybór OFE nie musi być na całe życie, co dwa lata możesz bezpłatnie zmienić fundusz - oczywiście, zachowując wszystkie wypisane tu zasady.

Dział Analiz MultiOFE.pl

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wyniki ofe otwarty fundusz emerytalny ofe najlepsze ofe porównanie ofe ranking ofe wybór ofe

Dodaj komentarz

Wyślij