odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > OFE reforma systemu emerytalnego w Polsce > Balcerowicz: likwidacja OFE nie uzdrowi się budżetu

Balcerowicz: likwidacja OFE nie uzdrowi się budżetu

Zdaniem Leszka Balcerowicza budżet potrzebuje racjonalizacji wydatków. fot.: sxc.hu
dodano 29 Listopada 2010


Leszek Balcerowicz, pełniący niegdyś funkcję Prezesa NBP uważa, że zlikwidowanie drugiego filara emerytalnego będzie niekorzystne dla państwa i obywateli.

 

Założenia reformy emerytalnej powinny zostać przedstawione do wiadomości publicznej w najbliższych dniach. Plan przygotowany przez rząd premiera Donalda Tuska zakłada również taką ewentualność, jak likwidacja OFE.

 

Leszek Balcerowicz jest jednak zdania, że taka decyzja, choć wydaje się korzystna dla budżetu, byłaby jednak zbyt pochopna. W ten sposób podważone zostałoby zaufanie obywateli do państwa.

 

Budżety krajów, które zdecydowały się na zawieszenie wpłat do otwartych funduszy emerytalnych znajdowały się w głębokim kryzysie. W Polsce sytuacja, zdaniem profesora Balcerowicza, wciąż jeszcze nie jest dramatyczna i można poszukać innych, równie korzystnych, z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązań.

 

Gość Sygnałów Dnia odrzucił również argument, że ograniczenie OFE pozwoli na uzdrowienie finansów publicznych. Jego zdaniem ten cel można osiągnąć tylko dzięki przyspieszeniu prywatyzacji i racjonalizacji wydatków publicznych.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 20/01/2011 przez gosc (majk-ss)

    Zgadzam si z Panem Balcerowiczem, przede wszystkim racjonalizacja wydatków publicznych, a dopiero potem sięganie do naszych portfeli.

Dodaj komentarz

Wyślij