odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Inwestycje indywidualne > Ranking funduszy parasolowych 2011

Ranking funduszy parasolowych 2011

Fundusze parasolowe ranking fot.:sxc.hu
dodano 22 Lutego 2011


Fundusze parasolowe to fundusze inwestycyjne z wydzielonymi subfunduszami.

Fundusze parasolowe tworzy się, by zapewnić optymalizację podatkową oraz zmniejszyć ilość powtarzających się dokumentów. Ominięcie podatków jest możliwe przy konwersji jednostek między funduszami o różnym profilu inwestycyjnym. Wiąże się to z sytuacją, w której jeśli w jednym funduszu stracimy – w drugim zarobimy, podatek zapłacimy tylko od różnicy zysku i straty. Podatku nie zapłacimy również w przypadku przenoszenia środków między subfunduszami. Ustala się go przy wyjściu z inwestycji w subfundusze w danym funduszu parasolowym. Istnieje możliwość odroczenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, pod warunkiem jednak, że cały kapitał pozostaje w cieniu parasola.

Ranking funduszy parasolowych oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych:

Pierwsze miejsce zajął KBC FIO, którego główne zalety to stosunkowo dobre wyniki inwestycyjne oraz niskie koszty opłat. Względem wysokości stóp procentowych również KBC FIO plasuje się powyżej średniej rynkowej. Minusem jest mała liczba subfunduszy na tle rynku, czyli słabe możliwości oferowanych strategii inwestycyjnych.

Kolejne miejsce zajmuje ING SFIO z niewielką przewagą, zaraz za nim jest Avila Investors FIO, KBC VIP FIO oraz UniFundusze SFIO. Wszystkie te fundusze mogą pochwalić się dobrymi wynikami inwestycyjnymi, regularnie notują wyższe wyniki od median w swoich kategoriach.

Ranking bierze pod uwagę także liczbę posiadanych funduszy, czyli paletę dostępnych strategii inwestycyjnych, zgodnie z zasadą- im więcej, tym lepiej.

Kolejnym ważnym elementem są oczywiście koszty, w szczególności prowizje pobierane za zarządzenie przez TFI. Wielkość kosztów (TER) przedstawiona jest jako średnia arytmetyczna wszystkich subfunduszy, które są skupione w ramach danego funduszu parasolowego. Najlepszy wynik na poziomie 2,5 % nie posiada żaden fundusz parasolowy. Większość posiada TER w wysokości powyżej 3,2%. Wysokie opłaty w funduszach są jednak rekompensowane pod innymi względami, jak chociażby dzięki wysokim stopom zwrotu.

Fundusze parasolowe ranking:


Zobacz pełny ranking funduszy parasolowych:

Ranking kredytów parasolowych

*Total Expense Ratio - wskaźnik rzeczywistych kosztów operacyjnych pokrywanych z aktywów funduszu; 
**pierwsza wpłata to nie mniej niż 100.000 zł. W zestawieniu znalazły się te fundusze parasolowe, w przypadku których przynajmniej jeden subfundusz działa nie krócej niż 12 miesięcy. Źródło: Obliczenia własne na podstawie danych serwisu Analizy Online.


Dodatkowe punkty przyznano „parasolom” posiadających subfundusze rynku pieniężnego lub ochrony kapitału. Dzięki takim rozwiązaniom jest „przystanią” w razie niekorzystne koniunktury dotykającej bardziej ryzykowne subfudnusze. Wówczas możemy skorzystać z optymalizacji podatkowej wynikającej z różnicy zysków i strat.

Niska pozycja Alior SFIO, PZU Globalne Inwestycje SFIO, PKO Parasolowy FIO czy AGIO SFIO wynika przede wszystkim ze słabych wyników inwestycyjnych, mała liczba subfunduszy, a także brak subfunduszu pieniężnego i wysokie koszty.


Źródło:bankier.pl

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej