odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Przywileje emerytalne są zbyt kosztowne

Przywileje emerytalne są zbyt kosztowne

W żadnym państwie nie ma aż tylu uprzywilejowanych grup zawodowych, co w Polsce. fot.: sxc.hu
dodano 12 Listopada 2010


Każdy z podatników co roku dopłaca do przywilejów emerytalnych różnych grup zawodowych 1000 zł. Obciążeniem dla budżetu państwa nie jest wyłącznie KRUS, o którym mówi się ostatnio najwięcej, ale również świadczenia dla służb mundurowych, górników i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

 

Wypłaty służb mundurowych a także sędziów i prokuratorów nie są objęte obowiązkiem odprowadzania składki do ZUS. Emerytury natomiast wypłacane są z budżetów poszczególnych ministerstw. Świadczenia funkcjonariuszy to koszt rzędu 6 mld zł, a ponosi go MSWiA. Do emerytur wojskowych dokładamy 5,7 mld zł rocznie, a sędziów i prokuratorów – 1,1 mld zł. Z kolei na wypłaty świadczeń dla górników Fundusz Ubezpieczeń Społecznych rezerwować musi co roku 38 mld zł.

 

System emerytalny wymaga więc zajęcia się nie tylko koniecznymi modyfikacjami w zakresie działania OFE. Założenia zmian obejmowały m.in. zniesienie przywilejów dla wybranych grup zawodowych i włączenie ich w powszechny system ubezpieczeń. Tak się jednak nie stało, co właściwie wypaczyło sens reformy.

 

W efekcie żołnierze, strażacy i policjanci przechodzą na emeryturę już po 15 latach służby, bez względu na wiek. Górnicy przepracować muszą pod ziemią 25 lat w pełnym wymiarze czas pracy. Sędziowie i prokuratorzy muszą osiągnąć 65. rok życia, ale mogą skorzystać z „pomostówki”, jeśli przepracowali nie mniej niż 25 lat w przypadku kobiet i 30 lat w przypadku mężczyzn. Rolników obowiązuje 30-letni staż pracy, choć swoistą „ulgą” jest niska składka, którą regulują do KRUS. Zwolnieni są również ze składki zdrowotnej, którą reguluje za nich państwo.

 

Rolnicy z budżetu do swoich emerytur otrzymują właściwie najmniej. Średnia emerytura to 900 zł brutto. Przeciętny Polak z ZUS otrzymuje 1.766,1 zł brutto. Niemniej jednak świadczenie emerytalne żołnierza to 2,7 tys. zł, policjanta 2,9 tys. zł, górnika 3,4 tys. zł, a sędziego 6,5 tys. zł.

 

W sumie w roku 2010 na emerytury dla wymienionych grup zawodowych z budżetu państwa przeznaczone zostanie 37 mld zł, stanowiące kwotę niewiele mniejszą od deficytu w skarbie państwa.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

 • 10/11/2011 przez gosc (limarc)

  z serii, jak się "rozchodzą" pieniądze

 • 22/03/2012 przez gosc (paweł)

  tak

 • 22/03/2012 przez gosc (paweł)

  może ktoś by się zabrał za zrobienie porządku ???

 • 18/11/2013 przez gosc (TZvixPjwLS)

  I never thought I would find such an everyday topic so enatnhllirg!

 • 20/11/2013 przez gosc (sgo60eqHl)

  There is a critical shortage of invaomrtife articles like this.

 • 20/11/2013 przez gosc (jliio3dw)

  Great stffu, you helped me out so much! http://qtzgoyga.com [url=http://mfojgvy.com]mfojgvy[/url] [link=http://ruthfjaf.com]ruthfjaf[/link]

 • 06/01/2015 przez gosc (związkowiec)

  Postkomuniści mundurowi i prawni zabezpieczyli swoje przestępstwo wywyższania się nad Narodem w Konstytucji RP. Żeby to zmienić konieczne jest ponowne uchwalenie lustracji przez sejm, senat i prezydenta jednak bez prawa zaskarżenia tej ustawy do instytucji lustrowanych. Nie mogą przecież orzekać w swojej sprawie. Przed wielu laty popełniono ten kardynalny błąd ustrojowy. Z tego powodu nie mamy prawdziwej demokracji bo nie ma równości pracowników wobec prawa. Postkomunistyczne służby mają swoje a my swoje przepisy, które nam każą na nich pracować gdy oni kilkadziesiąt lat przed wiekiem emerytalnym bezczelnie się wylegują na wielokrotnych emeryturach. Likwidacja tej zbrodni nierównego traktowania pracowników była jednym z postulatów ze słynnej listy 21 postulatów NSZZ "Solidarność", którą podpisali przedstawiciele rządu PRL ale do dziś nie został on zrealizowany z niskich pobudek.

 • 06/01/2015 przez gosc (re)

  Nie chodzi tu nawet o pieniądze i ich bezwstydne wywyższanie się. Przez to, że mają ONI inne przepisy to praktycznie żyją w innym świecie i nie są z nami zintegrowani wspólnym losem i troską o podnoszenie jakości naszego życia. Opłacamy obcy nam twór, który zamiast nam służyć całą swoją uwagę kieruje na utrzymanie swoich komunistycznych przywilejów charakterystycznych dla służb dyktatury.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej