odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura z II filaru > Kontrola stanu konta emerytalnego

Kontrola stanu konta emerytalnego

dodano 10 Marca 2010


Warto kontrolować stan swojego konta emerytalnego, zwłaszcza, że ustawodawca przewidział taką możliwość. Zdarzają się przecież sytuacje, i to wcale nierzadkie, gdy składki na ubezpieczenie emerytalne nie są księgowane na rachunku ubezpieczonego bądź wykonywane jest to w sposób niewłaściwy, ze szkodą dla przyszłego emeryta.

sprawdzanie stanu konta emerytalnegoNowe, zreformowane zasady przyznawania świadczenia emerytalnego uzależniają jego wysokość od składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. Oznacza to, że emerytura będzie niższa o każdą zagubioną przez ubezpieczyciela złotówkę. Żeby uniknąć takich sytuacji, należy systematycznie sprawdzać stan konta i księgowania składek.

Do tego celu w zupełności wystarczy skrupulatna analiza wykazów dotyczących ubezpieczenia emerytalnego. Podstawowe dokumenty to:

  • miesięczny raport dla osoby ubezpieczonej (ZUS RMUA), który wydaje pracodawca,

  • roczna informacja o wysokości składek, jakie trafiają na indywidualne konto, którą przygotowuje ZUS,

  • informacja o wysokości zgromadzonych na rachunku składek, którą przygotowuje otwarty fundusze emerytalny.

Do przeprowadzenia analizy naszych składek trzeba porównać dokumenty, które dotyczą tego samego okresu ubezpieczenia. Kwoty składek odprowadzonych przez pracodawcę, a następnie zaksięgowanych na koncie w ZUS i OFE powinny być takie same.

Uwagę zwrócić należy także na dane osobowe. We wszystkich dokumentach powinny być one jednakowe i zgodne ze stanem faktycznym. Błędne dane mogą sprawić, że składki zostaną zaksięgowane w niewłaściwy sposób. Najważniejszymi danymi jest właściwie zapisane imię i nazwisko, data urodzenia, numery PESEL i NIP.

Kontrolując stan konta emerytalnego warto sprawdzić także, czy składki za dany miesiąc zarówno w OFE, jak i w ZUS księgowane są we właściwej wysokości. Warto więc wiedzieć, że:

  • jeśli ubezpieczony nie należy do otwartego funduszu emerytalnego ZUS RMUA = ZUS = 19,52% podstawy wymiaru,

  • jeśli ubezpieczony należy do otwartego funduszu emerytalnego ZUS RMUA = ZUS + OFE = 12,22% podstawy wymiaru + 7,3% podstawy wymiaru = 19,52% podstawy wymiaru.

ZUS RMUA to składka na ubezpieczenie emerytalne, jaką ma obowiązek odprowadzić pracodawca. W połowie finansuje ją zakład pracy, a w połowie ubezpieczony. ZUS to kwota zaksięgowana na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS. OFE to kwota, jaką ZUS przekazuje do OFE. Nie wlicza się do niej odsetek za zwłokę w przekazaniu składek. Jest to zatem wysokość kwoty przed potrąceniem przez OFE opłat i przed pomnożeniem.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

2 filar drugi filar ii filar konta emerytalne

Komentarze:

  • 16/01/2013 przez otylia

    Dobrze jest miec OFE konto w PKO PTE ponieważ mamy dostęp do swoich srodków poprzez stronę internetową i mozemy śledzić swój kapitał.

Dodaj komentarz

Wyślij