odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Złóż wniosek do ZUS, by przejść na emeryturę

Złóż wniosek do ZUS, by przejść na emeryturę

Kapitał początkowy emerytury fot.:sxc.hu
dodano 28 Lutego 2011


Blisko dwie trzecie osób, które w tym roku będą chciały przejść na emeryturę nie złożyło jeszcze wniosku do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego.

Wniosek o przeliczanie kapitału początkowego powinniśmy złożyć jak najszybciej, ponieważ nie wiadomo, czy odnajdą się wszystkie dokumenty świadczące o zarobkach.

Każdy, kto urodził się po 1948 roku i pracował ponad sześć miesięcy przed 1999 rokiem, powinien mieć wyliczony kapitał początkowy. By móc wyliczyć kapitał początkowy należy złożyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków w zakładach pracy. Wszystko odbywa się bezproblemowo, dopóki zakład istnieje, jeśli został zlikwidowany lub przekształcony i nie posiadamy takowych dokumentów, ich skompletowanie może być czasochłonne, a przyznanie emerytury może się opóźnić.

Akta ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów zazwyczaj znajdują się u ich następców prawnych, jeśli jednak ich nie ma wówczas trzeba będzie odwiedzić archiwa prywatne lub państwowe (np. istniejące przy urzędzie wojewódzkim lub archiwum resortowe przy odpowiednim ministerstwie).

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej