odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura i praca zarobkowa > Jesteś pracującym emerytem? Poinformuj ZUS o przychodach

Jesteś pracującym emerytem? Poinformuj ZUS o przychodach

Informację o przychodach trzeba złożyć do końca lutego w oddziale ZUS, który wypłaca świadczenie. fo
dodano 8 Lutego 2011


Dorabiający do emerytury zobowiązani są poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2010 roku – przypomina rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakład wyznaczył termin składania oświadczeń do końca lutego.

 

Przychody rozliczyć należy w oparciu o zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, który zatrudnia emeryta. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i samodzielnie odprowadzające składki muszą przedstawić w ZUS oświadczenie o wysokości osiągniętego w roku 2010 przychodu. W przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej przychodem jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Zaświadczenie lub oświadczenie przedkłada się do w oddziale ZUS, który wypłaca emeryturę.

 

Ponieważ świadczenia rozliczanie są w systemie rocznym lub miesięcznym, a więc tak, jak jest korzystniej dla świadczeniobiorcy, zaleca się więc, by płatnik składek wykazał przychody, jakie uzyskał emeryt w poszczególnych miesiącach 2010 roku.

 

Na podstawie tych informacji ZUS przelicza przysługujące świadczenie emerytalne. Zgodnie bowiem ze stosownymi uregulowaniami zawartymi w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoby pobierające świadczenie i jednocześnie pracujące, a osiągające dochody w przedziale 70-130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (sumarycznie dla całego 2010 roku jest to kwota między 27 093,40 zł a 50 316,10 zł), świadczenie emerytalne przysługuje w zmniejszonej wysokości.

 

Przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie emerytury. Natomiast przychód nie przekraczający 70 proc. nie wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.

 

Niezależnie od wielkości osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób, które mają ustalone prawo do emerytury, a ukończyły 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nie podlegają one obowiązkowi zawiadamiania ZUS o wysokości dodatkowych zarobków.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 14/04/2011 przez gosc (sasanka)

    Ile dni od złożenia informacji o dochodach mija zanim ZUS rozliczy emeryta ? (30 dni od złożenia informacji ?)

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej