odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Prawa członków OFE

Prawa członków OFE

Wybór OFE bezpośrednio wpływa na to, jak będziemy żyć podczas jesieni naszego życia. fot.:sxc.hu
dodano 11 Marca 2012


Osoby należące do OFE posiadają szereg uprawnień dotyczących wybranego przez nich funduszu, z jakich należy korzystać, gdyż wybór OFE bezpośrednio wpływa na przyszłość każdego z nas, stając się wyznacznikiem standardu życia prowadzonego w najowocniejszych latach. Jakie prawa nam przysługują?

Osoby należące do OFE mają prawo do:

  • zmiany funduszu,
  • wybory osoby, która odziedziczy zgromadzone na ich koncie środki,
  • uzyskania informacji o swoich aktywach.

Prawo do informacji

Każdy z funduszy zobowiązany jest do regularnego udzielania informacji swoim członkom o środkach na rachunkach oraz terminach wpłat składek i wypłat transferowych oraz przeliczeniu tych składek i wypłat transferowych na jednostki rozrachunkowe, a także o wynikach działalności lokacyjnej funduszu.

Raz do roku Fundusz Emerytalny ma obowiązek przesłać członkowi OFE roczne rozliczenie, wraz z informacją o stopie zwrotu za ostatni rok i za okres ostatnich trzech lat. Na rozliczeniu musi się również znajdować informacja o numerze rachunku oraz liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych, a także historia wpływu składek przekazanych przez ZUS w ostatnim roku.

Dziedziczenie środków

Wszyscy członkowie OFE mogą wybrać jedną lub więcej osób fizycznych, którym mają być wypłacone po ich śmierci niewykorzystane środki. Są to tzw. osoby uposażone. Jest to aspekt całkowicie niezależny od dziedziczenia. Gdy członek OFE nie wyznaczy beneficjentów środki z OFE wchodzą w skład masy spadkowej.

Zmiana OFE

Należy zawiadomić dotychczasowy fundusz o zmianie członkostwa. Wówczas zgromadzone środki przekazywane są do innego funduszu. Zmiany można dokonywać raz na kwartał.

Od 1 maja 2011 roku zmiana OFE jest bezpłatna dla każdego członka funduszu emerytalnego bez względu na staż. W dowolnym momencie całkowicie bezpłatnie można odejść z obecnego funduszu emerytalnego.

Wybierając fundusz emerytalny powinniśmy mieć na uwadze długoterminowy horyzont inwestycji oraz stabilność wypracowywanych wyników - obie te kwestie mają szczególnie duże znaczenie z uwagi na fakt, iż odkładanie pieniędzy na emeryturę jest inwestycją o charakterze regularnym.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ofe prawa członków ofe fundusz emerytalny otwarty fundusz emerytalny

Komentarze:

  • 30/10/2012 przez gosc (nickunia)

    czy mogę zrezygnowac z ofe i przesunąc pieniadze na konto ZUS-u. urodziłem sie w 1964 roku

Dodaj komentarz

Wyślij

Podobne artykuły