odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Dokumenty i formalnosci wymagane przez ZUS > Formalności wymagane przez ZUS

Formalności wymagane przez ZUS

dodano 10 Marca 2010


Nie każdy, kto zbliża się do emerytury jest świadomy, że data zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia jest ważna dlatego, iż decyduje m.in. o tym, od jakiej kwoty zostanie przyznane świadczenie (kwota bazowa przyjęta do obliczenia jego wysokości), a także od którego roku można wybrać wynagrodzenie, będące podstawą wymiaru z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych.

 

Jakie formalności w ZUS?Na 30 dni przed spełnieniem warunków uzyskania świadczenia emerytalnego lub planowanym przejściem na emeryturę złożyć należy w ZUS wniosek (druk ZUS Rp-1), kwestionariusz z wyszczególnionymi okresami składkowymi i nieskładkowymi (druk Rp-6), komplet świadectw pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk Rp-7), odpisy aktów urodzenia dzieci oraz zaświadczenie z urzędu pracy, jeśli korzystało się z zasiłku dla osób bezrobotnych.

 

Najwięcej kłopotów najczęściej przysparza ubezpieczonym udowodnienie okresów zatrudnienia, które potwierdzają, zgodnie z przepisami ten fakt, są m.in.:

- zaświadczenia wydane na piśmie przez zakład pracy (pracodawcę);

- świadectwa pracy;

- legitymacja ubezpieczeniowa z odpowiednimi wpisami (data rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy, wymiar pracy), potwierdzonymi pieczęcią zakładu pracy i pieczęcią służbową pracodawcy bądź upoważnionego pracownika.

 

Jeśli zakład pracy nie istnieje, świadectwo można mimo wszystko uzyskać w archiwach spółek, które powstały po zlikwidowanym przedsiębiorstwie. Również ZUS dysponuje bazą zlikwidowanych zakładów pracy, którą znaleźć można na stronie zakładu (www.zus.pl). Okresy zatrudnienia potwierdzić mogą też świadkowie, ale tylko w postępowaniu odwoławczym przed sądem pracy i ZUS, jednak z zastrzeżenie, że ten dowód nie zawsze okazuje się skuteczny.

 

Jeśli ubezpieczony wykonywał pracę w szczególnych warunkach (jak np. górnicy), powinien na świadectwie mieć wpisaną przez zakład pracy „pracę szczególną” z wymienionym działem rozporządzenia, zajmowanym stanowiskiem, wymiarem zatrudnienia (musi to być pełen etat).

 

Do okresu pracy w warunkach szczególnych nie wlicza się zwolnień lekarskich, urlopów zdrowotnych (ważne szczególnie dla nauczycieli), macierzyńskich po 14.11.1991 roku, jak również okresów, w których pracownik zwolniony był ze świadczenia pracy. Wyjątkiem jest urlop wypoczynkowy, który może być do tego okresu wliczany. Wszystkie te okresy oczywiście zaliczane są do stażu pracy, ale nie w przypadku wykonywania pracy w warunkach szczególnych.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej