odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Dokumenty i formalnosci wymagane przez ZUS > Emerytura podlegająca koordynacji wspólnotowej

Emerytura podlegająca koordynacji wspólnotowej

dodano 9 Lutego 2010


Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem osoby pracujące i podlegające ubezpieczeniom społecznym w Polsce, wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego nabywają prawo do świadczeń emerytalnych z ZUS, jeśli spełnią warunki określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A co z osobami, które pracowały również za granicą?

 

Emerytura podlegająca koordynacji wspólnotowejTakich płatników obejmuje wspólnotowa koordynacja systemów ubezpieczenia społecznego, ale dotyczy ona tylko osób, które pracowały w państwach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii albo mieszkają bądź mieszkały w tych państwach.

 

Unijne przepisy dotycząc osób, które migrują zarobkowo w obrębie państw członkowskich. Celem uregulowań, o których mowa jest ułatwienie tym pracownikom nabycia uprawnień do emerytur i rent, a także pobieranie świadczeń z państw członkowskich.

 

Ustalanie uprawnień do polskich emerytur i rent z zastosowaniem przepisów o koordynacji dotyczy:

  • osób zamieszkałych w wymienionych państwach posiadających polskie okresy ubezpieczenia (pracy) oraz

  • osób, które – niezależnie od państwa zamieszkania – posiadają oprócz polskich okresów ubezpieczenia (pracy) również okresy ubezpieczenia (pracy) przebyte w wymienionych państwach.

 

Postanowienia rozporządzeń 1408/71 i 574/72 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie emerytur i rent dotyczą pracowników i osób prowadzących działalność na własny rachunek, które podlegają lub podlegały ustawodawstwu jednego lub kilku państw członkowskich i są obywatelami jednego z państw członkowskich bądź też są bezpaństwowcami lub uchodźcami zamieszkałymi na terytorium jednego z państw członkowskich oraz członków rodzin wyżej wymienionych osób, a także osób pozostałych przy życiu po wymienionych osobach.

 

Postanowienia rozporządzeń wspólnotowych dotyczą osób wykonujących szeroko rozumianą działalność zawodową, zarówno pracę najemną (na cudzy rachunek - są zatrudnione, wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej itp.) jak i pracę na własny rachunek (prowadzą działalność gospodarczą, są twórcami, artystami, prowadzą działalność w zakresie wolnego zawodu) oraz osób, które nie są już aktywne zawodowo, a podlegały wcześniej ustawodawstwu przynajmniej jednego państwa członkowskiego (były tam ubezpieczone, zatrudnione, wykonywały pracę na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej lub wykonywały inną pracę).

 

Podstawowe zasady koordynacji wspólnotowej w zakresie emerytur i rent

Do podstawowych zasad wspólnotowej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie emerytur i rent należą:

  • Zasada równego traktowania.

  • Zasada sumowania okresów ubezpieczenia lub zamieszkania .

  • Zasada zachowania praw nabytych.

  • Zasada uznawania zdarzeń objętych ochroną, które wystąpiły na terytorium jednego państwa członkowskiego, tak jakby zaszły one pod rządami państwa zobowiązanego do udzielania świadczeń.

 

Emerytura dla osób zamieszkałych w innych niż Polska państwach członkowskich posiadających wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia

W przypadku, gdy osoba zainteresowana uzyskaniem emerytury z ZUS posiada wyłącznie okresy ubezpieczenia (pracy) w Polsce, natomiast mieszka za granicą w innym państwie członkowskim, ustalenia uprawnień do emerytury dokonuje wyłącznie ZUS. Osoba taka może uzyskać emeryturę w Polsce, o ile spełnia warunki wymagane do nabycia tego świadczenia, określone w polskich przepisach prawnych.

 

Jak sporządzić wniosek o emeryturę kierowany do ZUS?

W przypadkach, w których wniosek o emeryturę składany jest w ZUS, jest on sporządzany zgodnie z polskimi przepisami. Można go złożyć na formularzu ZUS Rp-1E (Wniosek o emeryturę), do którego należy dołączyć:

  • formularz unijny E 207 PL (Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) – wypełniony w punkcie 7 (informacja o okresach ubezpieczenia przebytych w poszczególnych państwach członkowskich) i czytelnie podpisany przez wnioskodawcę.

  • dokumenty uzasadniające prawo do polskich świadczeń i obliczenie ich wysokości (m.in. legitymacje ubezpieczeniowe, świadectwa pracy, zaświadczenia ZUS Rp-7, wyciągi z aktów stanu cywilnego, odpowiednią dokumentację medyczną).

  • dokumenty, z których wynikają okresy ubezpieczenia (pracy) w innych niż Polska państwach członkowskich, ewentualnie numery zagranicznego ubezpieczenia, nazwy i adresy pracodawców oraz inne informacje pozwalające zidentyfikować zagraniczne instytucje, w której wnioskodawca był ubezpieczony.

 

Wypłata przez ZUS emerytury osobie zamieszkałej za granicą w państwie członkowskim

Osoba uprawniona do emerytury z ZUS, zamieszkała za granicą w państwie członkowskim, może otrzymywać swoje świadczenie, zgodnie z dyspozycją złożoną w ZUS:

  • w Polsce (na rachunek bankowy emeryta lub do rąk osoby upoważnionej przez emeryta zamieszkałej w Polsce), albo

  • w państwie zamieszkania (na zagraniczny rachunek bankowy emeryta).

Osobie pobierającej emeryturę z ZUS, zamieszkałej w innym państwie członkowskim, na jej wniosek, emerytura może być przekazywana (transferowana) przez ZUS do państwa zamieszkania. Wniosek o przekazywanie emerytury do państwa zamieszkania (transfer) można złożyć w tym oddziale ZUS, który przyznał lub wypłacał dotychczas świadczenie.

 

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Więcej informacji można uzyskać w:

  • najbliższej jednostce terenowej ZUS,

  • serwisie internetowym (bezpośredni link): www.zus.pl

  • terenowych jednostkach ZUS wyznaczonych do realizacji spraw emerytalno-rentowych podlegających koordynacji wspólnotowej, tj. w I Oddziale w Łodzi, Oddziale w Nowym Sączu i jego Inspektoracie w Tarnowie, Oddziale w Opolu, Oddziale w Szczecinie oraz I Oddziale w Warszawie,

  • Departamencie Rent Zagranicznych, wykonującym w Centrali ZUS zadania instytucji łącznikowej w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji, współpracującym z zagranicznymi instytucjami łącznikowymi państw członkowskich (ul. Senatorska 10, 00-082 Warszawa, tel.: +48 22 826 05 53, e-mail: drz@zus.pl).

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 16/01/2014 przez gosc (teresa)

    wyjasnienia krotkie i dobre

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej