odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Spór ws. reformy systemu emerytalnego

Spór ws. reformy systemu emerytalnego

Granica wieku emerytalnego nadal stoi pod znakiem zapytania fot..: sxc.hu
dodano 20 Lutego 2012


PSL ma własny pomysł na przekształcenie systemu emerytalnego, uporczywie przystając przy tym, by matkom przysługiwała niższa granica wieku emerytalnego.  Im więcej dzieci, tym emerytalny wiek ma być niższy, na co z kolei nie chce przystać premier.

Ludowcy proponują, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę o trzy lata wcześniej po urodzeniu każdego dziecka, ale łącznie mogłoby to być nie więcej niż dziewięć lat wcześniej.

Alternatywnym rozwiązaniem dla posłów PSL jest  wydłużenie wieku emerytalnego o dwa lata dla mężczyzn i dla kobiet, jest to perspektywa na najbliższe 8 lat, do roku 2020, więc zwiększenie tego wieku miałoby odbywać się dwuetapowo, o kolejnych cyklach miałyby decydować następne rządy. Oznacza to, że mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67, a kobiety 62 lat. Posłowie PSL-u argumentują to tym, iż wówczas będą w posiadaniu większej wiedzy o wewnętrznej sytuacji Polski, o warunkach panujących w strefie euro oraz w Unii Europejskiej.

Przez PO stanowisko zostało określone jednoznacznie, jednak zbyt ogólnie - rządowa reforma emerytalna zakłada między innymi podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. Taką koncepcję zapowiedział premier w sejmowym exposé. Co cztery miesiące rząd chce podnosić wiek emerytalny o miesiąc. Poziom 67. lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w 2020 roku, w przypadku kobiet w 2040 roku. Premier Tusk do tej pory nie wykazuje chęci na jakiekolwiek zmiany w swojej decyzji.

Alternatywą dla nieprzeprowadzenia tej reformy byłaby podwyżka VAT o 8 pkt proc., składka emerytalna wzrosłaby z 19 do 30 proc, emerytura byłaby niższa o polowe. Takie są prognozy premiera. Premier uważa, że z odwagą należy podejmować tak trudne decyzje, twierdząc że niektóre reformy są konieczne, co również popiera prezydent Komorowski. Donald Tusk w pełni jest gotów ponieść ryzyko polityczne za swoje postanowienia.

Według SLD w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego liczy się wiek oraz faktycznie przepracowany czas pracy. Drugie kryterium jest tak samo ważne jak pierwsze, czego nie uwzględnia w przesłankach reformy premier Donald Tusk, za co jest krytykowany. Z tego względu SLD wyznaje konieczność instytucji referendum w sprawie emerytur.

Natomiast przewodniczący Ruchu Palikota Janusz Palikot nie wyklucza poparcia reformy emerytalnej zapowiedzianej przez premiera. „Jeśli Ruch będzie miał gwarancję, że jest poważny zamiar dyskutowania o stworzeniu w Polsce miejsc pracy i podniesienia jakości zdrowia, partia może poprzeć próg 67 lat” – oznajmił Palikot.

Co na to Polacy?

Obserwatorzy życia społecznego są nieufni wobec reformy emerytalnej. Według sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24 aż 85 procent społeczeństwa nie wyraża poparcia dla reformy systemu emerytalnego, który bezpośrednio dotyczy przyszłości Polaków, a zarazem zawartości ich porfeli.

Ekonomiści jednak są zdania, że reforma jest nieuchronna ze względu na problem starzenia się społeczeństwa. Na chwilę obecną na każde 100 osób, które powinny pracować, robią to tylko 52 - 53 osoby. Do tego dochodzi niski przyrost naturalny w Polsce. 10 kobiet rodzi 13 dzieci, a potrzeba co najmniej 20. Z tego wynika, że tylko tak radykalna zmiana przyniesie korzyści ekonomiczne i pozytywnie wpłynie na stan naszej gospodarki.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

reforma emerytalna wiek emerytalny system emerytalny emerytura system emerytalny w Polsce

Komentarze:

  • 24/02/2012 przez gosc (jaś)

    A co z tymi co rozpoczęli pracę w wieku 17 lat ? Czy muszą tyrać fizycznie 50 lat ? Niektórym wystarcza 15 lat, by otrzymać pokaźną emeryturę. Mnie niestety grozi 50 lat pracy fizycznej, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy) NIEKTÓRE KRAJE, WPROWADZAJĄC REFORMĘ, WPROWADZIŁY ODSTĘPSTWA, NP. ZE WZGLĘDU NA DŁUGI STAŻ PRACY.

  • 09/03/2012 przez gosc (statystyczna)

    bylibysmy pierwszym państwem w ue w którym obywatele nabywaliby prawo do emerytury dopiero w weku 67 lat . W innych państwach obowiązuje wiek 67 lat ale obywatele mają prawo do alternatywnych rozwiązań np. wcześniejsza emerytura, elastyczny wiek emerytalny czy instytucja długiego wieku ubezpieczeniowego

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły