odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Można pobierać emeryturę i prowadzić działalność

Można pobierać emeryturę i prowadzić działalność

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest równoznaczne z zawieszeniem działalności. fot.: sxc.hu
dodano 30 Października 2010


Osoby prowadzące działalność gospodarczą przechodząc na emeryturę nie muszą rezygnować z jej kontynuowania. Należy tylko pamiętać o limitach dochodów, na skutek których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia.

 

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie przewiduje konieczności rezygnacji z prowadzenia samodzielnej działalności z chwilą nabycia prawa do emerytury. ZUS może zmniejszyć świadczenie, jeśli przedsiębiorca osiągnie przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Jeśli natomiast przychód przekroczy 130 proc. średniej pensji, wówczas zakład ubezpieczeń ma prawo do zawieszenia wypłaty emerytury.

 

Jednak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wykazuje się przychód, który jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a więc 60 proc. średniego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. To sprawia, że nie ma mowy ani o zmniejszeniu świadczenia, ani o jego zawieszeniu.

 

Od 8 stycznia 2009 roku nie obowiązuje art. 103 ust. 2a o emeryturach i rentach, zgodnie z którym świadczenie emerytalne było zawieszane do momentu rozwiązania umowy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał pracę bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. Rząd pracuje jednak nad kolejnymi zmianami w tych uregulowaniach, o czym informowaliśmy w naszym portalu.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 08/06/2011 przez gosc (Jozek)

    czy przechodząc na emeryturę powinienem zrezygnować z dziłalności gospodarczej

  • 08/06/2011 przez gosc (Jozek)

    ile mogę zarobić w działalności gospodarczej będąc na emeryturze

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły