odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Jakie będą zasady waloryzacji w roku 2011?

Jakie będą zasady waloryzacji w roku 2011?

Waloryzacja emerytur w roku 2011 na nowych lub starych zasadach. fot.: sxc.hu
dodano 29 Października 2010


W marcu 2011 emeryci otrzymają podwyżkę, która jest efektem waloryzacji. Nadal jednak nie wiadomo, w oparciu o jakie zasady zostanie przeprowadzana. Czy będzie to waloryzacja procentowa, jaka obowiązywała dotychczas, czy też kwotowa, jak proponuje rząd?

 

Waloryzację przeprowadza się z urzędu. Nie ma więc konieczności składania odpowiednich wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia. Wprowadzono ją po to, by pozostający na emeryturze nie ponosili strat z powodu wzrostu cen.

 

Waloryzacja uzależniona jest od wysokości inflacji w minionym roku oraz od realnego wzrostu płac, który oblicza się po odjęciu inflacji. Wskaźnik waloryzacji będzie znany w lutym 2011 roku.

 

Jeśli sposób uwzględniania podwyżek się nie zmieni o tę właśnie procentową wyrażoną wielkość zwiększą się świadczenia wypłacane przez ZUS – oprócz emerytury również dodatek pielęgnacyjny, kombatancki i za tajne nauczanie.

 

Z szacunków ekspertów wynika, że wskaźnik waloryzacji wynieść powinien 2,7 proc. To oznacza, że pobierający minimalną emeryturę w wysokości 706,29 zł brutto otrzyma 19,06 zł więcej, a zatem 725,35 zł brutto.

 

Nie jednak pewne, czy waloryzacja liczona będzie właśnie procentowo. W połowie sierpnia premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie zmian w podwyżkach emerytur, która ma uwzględniać interesy najuboższych.

 

Waloryzacja kwotowa, o jaką zabiega rząd, polega na tym, że kwotę przeznaczoną na waloryzację dzieli się przez liczbę beneficjentów i każdemu przyznaje tyle samo. Przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie wzmiankowane 2,7 proc. w przyszłym roku każdemu świadczeniobiorcy przysługiwać będzie podwyżka w kwocie ok. 40 zł.

 

Tego rodzaju rozwiązanie usiłował w latach 2004-2005 wprowadzić SLD, ale konstytucjonaliści uznali je za niezgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego dziś posłowie Sojuszu postulują podniesienie minimalnej emerytury do poziomu najniższego wynagrodzenia, a więc 1.360 zł. Wspierają ich parlamentarzyści reprezentujący PSL i PiS oraz PKPP Lewiatan.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły