odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytury za granicą są większe?

Emerytury za granicą są większe?

dodano 7 Września 2011


Polacy wyobrażają sobie zachodnich emerytów jako bogatych staruszków wyjeżdżających co chwila na wczasy, zadbanych, wysportowanych i wypoczętych. Realia są jednak inne, nieliczni mogą sobie pozwolić na dostanie życie na emeryturze, a większość, która nie oszczędzała prowadzi skromne życie.

W Polsce aż 70% rodaków uważa, że emerytura z pierwszego i drugiego filaru będzie zbyt niska i nie pozwoli na dostanie życie na starość. Przy czym niespełna 13% badanych deklaruje się, że oszczędza na emeryturę, a 21% zamierza to robić.

Wartość przyszłych emerytur w Polsce ma wynieść niespełna 30 - 40 % ostatnich dochodów, dlatego bez dodatkowych środków trudno będzie sobie wyobrazić życia na starość. Już dziś wysokość średniej emerytury wynosi ok. 1 400 zł netto, a w przyszłości ma być jeszcze gorzej.

Polski system emerytalny jest podobny do tego z zachodnich krajów Europy (Niemiec, Szwecji, Włoch, Francji czy Wielkiej Brytanii). W takim systemie emerytura zależy od wysokości składek wypracowanych przez lata pracy. Jeśli samemu nie zadba się o swoją przyszłość, albo nastąpi to za późno, w wielu przypadkach jesień życia wcale nie jest taka kolorowa.

Emerytury w Niemczech

Tak jak w Polsce system emerytalny w Niemczech składa się z trzech filarów, jednak drugi filar to zakładowe programy emerytalne i to one składają się na największą część emerytury. Trzecie filar stanowią prywatne zabezpieczenia emerytalne.

Mimo iż większość Polaków postrzega niemieckich emerytów jako osoby o dość zasobnych portfelach, to zdecydowana większość z nich nie zdaje sobie sprawy o konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Średnia wysokość emerytury w Niemczech to ok. 1000 euro, jednak w porównaniu do tamtejszych warunków to wcale nie tak dużo. Na granicy ubóstwa żyje tam prawie 800 tys. z 20 mln emerytów.

Emerytury w Wielkiej Brytanii

Nie ciekawą sytuację mają seniorzy w Wielkiej Brytanii, funkcjonuje tam jeden z najbardziej skomplikowanych systemów emerytalnych na świecie. W ramach pierwszego obowiązkowego filaru emeryt dostaje stawkę podstawową w wysokości 97 funtów tygodniowo. Niektórzy mogą liczyć na pewne dodatki, które zresztą i tak nie gwarantują zdecydowanie wyższej emerytury niż ta gwarantowana.

Emerytury w Stanach Zjednoczonych

O swoje emerytury powinni obawiać się również emeryci z USA. Ze względu na wysokie zadłużenie kraju cały podstawowy system emerytalny jest zagrożony. Obecnie wysokość emerytur wypłacanych z pierwszego filaru wynosi ok. 1 000 dolarów miesięcznie, a prawie 50% osób starszych stoi przed perspektywą życia w ubóstwie.

Wiele emerytów ze stanów może sobie pozwolić na życie na starość w domach seniorów, w których mają zapewnioną opiekę medyczną, pomoc techniczną, a także rozrywkę.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura w ue emerytura zagraniczna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły