odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Emerytura z USA

Emerytura z USA

Komu przysługuje amerykańska emerytura? fot.: flickr.com
dodano 23 Września 2011


Dzięki polsko – amerykańskiej umowie o zabezpieczeniu społecznym z marca 2009 roku, osoby, które pracowały kiedyś w USA mogą starać się o amerykańskie świadczenia.

Amerykańska emerytura obejmuje nawet tych, którzy pracowali na „czarno”, warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie social security number, czyli amerykańskiego numeru ubezpieczenia emerytalnego.

Do uzyskania emerytury z USA niezbędny jest wymagany minimalny staż pracy (można go uzupełnić stażem pracy w Polsce) oraz podanie numeru ubezpieczenia społecznego.

Świadczenia należą się osobom, które pracowały w USA od czasu II wojny światowej, przez co najmniej 18 miesięcy i skończyły 62 lata. Ważne, że o świadczenia mogą się ubiegać również ci, którzy pracowali na „czarno” i posiadają numer ubezpieczenia społecznego.

O rentę bądź emeryturę po zmarłym mężu mogą się również starać wdowy i wdowcy, a także osoby rozwiedzione, dodatkowo mogą one być również wypłacone członkom rodziny zmarłego.

Wysokość amerykańskiej emerytury

Wysokość emerytury z USA zależy naturalnie od stażu pracy w Stanach i od zarobków.

Spotkanie informujące o prawach do społecznych świadczeń amerykańskich odbyło się w Zakopanem, następne ma mieć miejsce w Białymstoku. Jeśli ktoś chciałby zamówić takie spotkanie należy zgłosić się do ambasady amerykańskiej w Warszawie bądź do konsulatu w Krakowie i telefonicznie umówić się na spotkanie.

Obecnie świadczenia z USA otrzymuje w Polsce ok. 13 tys. osób, po wejściu w życie ustawy amerykańsko – polskiej ta liczba zwiększyła się o prawie 5 tys.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura z USA amerykańska emerytura

Komentarze:

 • 25/09/2011 przez gosc (zbigniew)

  posiadam nr.social sekurity wypracowane 18 miesięcy częśc czeku z wydrukowanymi potrąceniami pracowałem bez pozwolenia , socjal sekurity chyba stało się legalne skoro dostałem rozliczenia. mam 62 lata jakie są szanse na uzyskanie małego dodatku z usa. pozdrawiam zbigniew

 • 03/10/2011 przez gosc (Jan)

  Posiadam nr social sekurity,pracowałem legalnie w USA 30 miesięcy ,mam 70 lat. W jaki sposób mogę się starać o dodatek do emerytury z USA?

 • 17/01/2012 przez gosc (mark)

  pracowalem w usa 7.5roku nie mam adresow firm w ktorych oracowalem ,mam ssn i59lat czy moge i jak ubiegac sie o emeryture

 • 13/03/2012 przez gosc (gość/Stan/)

  Pracowałem w USA przez okres 4 lat posiadam legalną kartę social security.Czy żonie będzie przysługiwała emerytura w wysokości 50 %

 • 27/03/2015 przez gosc (bogumil)

  Zapierdalalem w ameryczcxe 25 lat w tym 18 lat legalnie mam SS I wszystko co potrzeba ale teraz jestem w polsce I mam juz 68 lat I nie wiem *#####* gdzie mam pukac.prosze madrych o radr. Iwan 2/brat ksiedza

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły